Skip to content

اصول طراحی غرفه نمایشگاهی پربازدید

اصول طراحی غرفه نمایشگاه

ظاهر و گرافیک غرفه نمایشگاهی شما بسیار مهم و در بازدید مفید و نتیجه‌بخش داشتن دارای اهمیت فراوان است. آنقدر که ممکن است با وجود تمام تلاش‌هایی که طی روزها یا ماه‌ها برای آمادگی و حضور در نمایشگاه کرده‌اید، بازدیدکنندگان برای شما تنها رهگذر باشند! مشکل کجاست؟ قطعا غرفه‌ای را مقابل چشمان بازدیدکننده قرار داده‌اید که رغبتی برای به توجه و نگاه ممتد به آن ندارد! طراحی مناسب و اصولی غرفه، انتخاب رنگ‌های درست، پیام تبلیغاتی و هدفمند داشتن… همه و همه اگر به درستی برنامه ریزی و اجرا نشوند، زمان و سرمایه شما غرفه دار گرامی را هدر خواهد داد.

استراتژی طراحی غرفه نمایشگاه

طبق تجربه شما تنها 3 تا 5 ثانیه فرصت دارید تا توجه رهگذران را به غرفه خود جلب و آن‌ها را برای ایستادن و توجه به کسب و کارتان مجاب کنید.پس در همان ثانیه‌هایی ابتدایی، اهمیت و نقش پر رنگ گرافیک غرفه مشخص شد. گرافیک غرفه نمایشگاهی شما باید مطابق المان‌های کلیدی و اهداف ویترین فروشگاهی برند شما باشد.گرافیک و طراحی غرفه باید توجه برانگیز باشد،شعار و پیشنهادات شما را خیلی واضح به اشتراک بگذارد و بازدیدکنندگان را متقاعد کند تا از فضای غرفه نمایشگاه شما بازدید و آن را کشف کنند.

عوامل گرافیکی مهم در بازدید غرفه نمایشگاهی

حال بیایید پارامترهای مهم و شاخصی که به بهتر دیده شدن غرفه در نمایشگاه و اثرگذاریِ در لحظه در ذهن مشتری کمک شایان توجهی خواهند داشت؛ بررسی کنیم:

استفاده از تصاویر با کیفیت بالا در غرفه

علامت تجاری برند خود را با بالاترین کیفیت نمایش دهید

تاثیر عکس در بازدید غرفه نمایشگاه

 از یک طراح گرافیک با تجربه رزولوشن تصاویر مورد نیاز را با توجه به پارامترهای فیزیکی و اندازه غرفه خود سوال کنید. به عنوان یک قانون کلی، رزولوشن تصاویر دیوار غرفه‌های نمایشگاهی باید حداقل 150dpi و ترجیحا 300dpi باشند.

رابرت دافانی (Robert Duffany) که طراح گرافیک شرکت Hill & Partners است، می‌گوید: «تصاویر، عنصر اصلی جذاب و نقطه کانونی گرافیک طراحی شما محسوب می‌شوند.» اما تصاویر پیکسلی که وضوح یا رزولوشن آن‌ها به نسبت ابعاد دیوارها پایین است،نه تنها گرافیک غرفه، بلکه تأثیر کل نمایشگاه را نیز از بین خواهد برد.

مارتا بارنارد (Martha Barnard)، مدیر بازاریابی در E4 Design می‌گوید: «علاوه بر این، تصاویر پیکسلی و رزولوشن پایین می‌توانند شما را غیرحرفه‌ای جلوه دهند. “

استفاده از تصاویر بی‌کیفیت می‌تواند در ذهن بازدیدکنندگان این سوال را ایجاد کند: عدم توجه به جزئیات توسط این برند، قابل تعمیم به تمام محصولات و خدمات این کمپانی نیست؟!

چیدمان درست تصاویر و نوشته ها در غرفه نمایشگاه

هوشمندانه ترین مکان را برای قرارگیری عنوان تجاری درنظر بگیرید

قرار دادن تصاویر و نوشته‌ها در جای درست و منطقی برای یک غرفه نمایشگاهی؛ نه تنها برای اطمینان از اینکه در بهترین زاویه دید قرار گرفته‌اند، بلکه برای محافظت از ساختار سازه هم امری ضروری است. متون، تصاویر مهم و عنوان برند شما باید در یک سوم بالایی غرفه قرار بگیرند. چراکه گرافیک‌ها و پیام‌های کلیدی قرار داده شده در دو سوم پایینی غرفه به احتمال زیاد توسط پرنسل غرفه، بازدیدکنندگان نمایشگاه، پیشخوان، استند نمایشگرها، مبلمان و سایر تجهیزات نمایشگاهی غرفه مسدود می‌شوند.

بکارگیری پنل‌های گرافیکی پرتابل برای نمایش تصاویر و متون متحرک هم ایده خوبی است به شرطی که با در نظر گرفتن ایمنی و مشورت با تامین کننده آن را در محدوده امن، مناسب و پربازدید قرار دهید.

یک تصویر شاخص و خیره کننده نمایش دهید

برای بنرهای نمایشی خود از تصاویر خاص و جلب کننده توجه استفاده کنید

اصول طراحی غرفه نمایشگاه

با توجه به زمان محدود برای جلب و حفظ توجه بازدیدکنندگان، بسیار مهم و تاثیرگذار است اگر یک تصویر بزرگ و خیره کننده، به طوریکه اکثر نمایشگر گرافیکی شما را پر کرده و چشمگیر باشد؛ نمایش دهید. درواقع نباید در نمایشگر شما، چشمان بازدیدکننده از تصویری به تصویر دیگر بچرخد. تصویر انتخاب شده باید برای بیننده واکنش احساسی در پی داشته باشد ( مثلا از طریق شوخ طبعی، همدلی یا کنجکاوی). هنگامی که چشم‌ها جذب تصویر شوند ناخودآگاه در ادامه چشمان بازدیدکننده، متون و عنوان شما را پی خواهد گرفت. خوانا بودن متون و نوشته‌های پیرامون تصاویر را نیز فراموش نکنید.

ایجاد سلسله مراتب بصری منطقی و واضح

چشمان بازدیدکننده را خسته نکنید، به ارتباط محتواهای نمایشی دقت کنید

سلسله مراتب ویژوال یا بصری منطقی و درست به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که به سرعت اطلاعات را اسکن کنند. به شما هم کمک می‌کند پیامتان را به سرعت و به طور موثر انتقال دهید. بازدیدکنندگان باید نکات کلیدی و پیام اصلی شما را در صورتی که مهم ترین اطلاعات، از نظر بصری برجسته ترین باشد؛ دریافت کنند. در پنل‌های گرافیکی همیشه باید یک مسیر و روند بصری منطقی وجود داشته باشد و این باید بر اساس اولویت‌های اطلاعات ارائه شده باشد. باید به این طریق بازدیدکنندگان را در مورد آنچه که اول، دوم، سوم و …. را می‌بینند؛ هدایت کنید.

حیاتی ترین پیام شما، مانند لوگوی شرکت، عبارات کلیدی بازاریابی و نام محصولات و … باید در طراحی بولد و عنصر نمایشی غالب در پنل گرافیکی شما باشند. (این پیام باید بزرگترین قسمت متن شما باشد و در قابل مشاهده‌ترین بخش هم قرار گیرد)

تاثیر رنگ ها در بازدید غرفه نمایشگاه

پالت رنگ غرفه را با اصول رنگ شناسی انتخاب کنید

تئوری رنگ نشان می‌دهد با آگاهی از آن قوانین، می‌توانید پیام خود را به طور کاملا موثرتری منتقل کنید، نیاز مخاطب هدف خود را شناسایی و برآورده کنید، برند خودتان را توسط چشم ها در ذهن مخاطب ثبت کنید و با انتخاب رنگ‌های صحیح کنار هم، برتری بیشتری نسبت به رقبای خود ایجاد کنید.

به طور مثال استفاده از رنگ‌هایی که با یکدیگر تضاد دارند، اثربخشی گرافیک‌های با طراحی عالی هم کاهش می‌دهند. همین اصل در مورد تصاویر و متون نیز صدق می‌کند ( قرار دادن پیام‌ها در پس‌زمینه شلوغ یا روی پیش زمینه ای با رنگ مشابه، از خوانایی پیام شما می‌کاهد) همچنین دقت کنید که بجای استفاده از تعداد رنگ‌های زیاد؛ اضافه کردن سایه‌های رنگ مشابه انتخاب چشم‌نواز‌تری است.